بلبرینگ خود تنظیم |Self Aligning ball bearing

بلبرینگ خود تنظیم دارای کنس خارجی کروی (هلالی) شکل می باشد و از دو ردیف ساچمه تشکیل شده است. به دلیل طراحی کروی کنس بیرونی امکان حرکت عرضی ساچمه ها داخل آن وجود دارد که این موضوع سبب می شود شفت این بیرینگ ها مقداری درجه آزادی زاویه ای داشته باشد و از این ویژگی زمانی استفاده می شود که شفت در معرض ناهمراستایی و انحراف ناشی از نصب و مونتاژ و یا بارگذاری باشد.

در واقع به دلیل لغزش عرضی ساچمه ها روی کنس خارجی، بیرینگ علاوه بر حرکت دورانی اجازه حرکت زاویه را هم به محور می دهد و چنانچه گفته شد کاربرد آن حالتی است که محور با هوزینگ انطباق نداشته باشد و یا دارای خیز باشد.

ویژگی های بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم در دو نوع اصلی ارائه می شوند:

– بلبرینگ با کنس داخلی استوانه ای

– بلبرینگ با کنس داخلی مخروطی یا کونیک (این مدل از بیرینگ ها دارای بوش و مهره چکنت هستند) به کمک این ترکیب، تلرانس شفت بی اهمیت می شود و به راحتی و با سفت کردن مهره چکنت می توان شفت را داخل بیرینگ مونتاژ نمود.

برخی از ویژگی های بلبرینگ خودتنظیم:

1-تحمل بارهای شعاعی بیشتر به دلیل دو ردیف بودن

2- ابعاد کوچکتر بیرینگ به دلیل طراحی ساچمه با قطر کم

3- تامین بلبرینگ همراه با آداپتور (sleeve) جهت نصب و مونتاژ راحت تر

4- تحمل ناهمراستایی های سیستم (misalignment)

برخی از معایب:

1- ظرفیت تحمل کمتر بارهای محوری در مقایسه با بارهای شعاعی

2-  ظرفیت تحمل سرعت پایین تر

برخی از کاربردها:

کاربری عمومی صنعتی، موقعیت هایی که ناهمراستایی در سیستم زیاد است، استفاده از چند بیرینگ برای شفت، سطوح نشیمن هوزینگ فاقد ماشینکاری و غیر دقیق،  کانوایرهای رولیکی و نوارهای نقاله و سایر مواردی که جهت بارگذاری متفاوت می شود و یا مواردی که شفت دچار خمش می گردد.

از طریق فرم ثبت سفارش به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید و یا با ما در تماس باشید

(کاهش ریسک های فنی و هزینه های خرید با استعلام قیمت آنلاین و خرید بلبرینگ خود تنظیم از گروه بورس صنعت)

معرفی بیرینگ خودتنظیم توسط SKF

Self-aligning ball bearings have two rows of balls, a common sphered raceway in the outer ring and two deep uninterrupted raceway grooves in the inner ring. They are available open or sealed. The bearings are insensitive to angular misalignment of the shaft relative to the housing , which can be caused, for example, by shaft deflection.

بلبرینگ خود تنظیم استوانه ای و مخروطی کونیک

ترجمه

یاتاقان های ساچمه ای خود تنظیم دارای دو ردیف ساچمه، یک شیار کروی در حلقه بیرونی و دو شیار عمیق در حلقه داخلی هستند. آنها به صورت باز یا کاسه نمد دار در دسترس هستند. این یاتاقان ها نسبت به عدم انطباق زاویه ای شافت نسبت به هوزینگ حساس نیستند، ناهمراستایی که می تواند به عنوان مثال در اثر انحراف یا خیز شفت ایجاد شود.

X