thrust bearing بلبرینگ  و رولبرینگ کفشکی تراست کف گرد

بیرینگ کف گرد | Thrust bearing

یاتاقان های کف گرد یا تراست بیرینگ ها یکی از انواع خاص بیرینگ ها می باشند که به منظور تحمل بارهای محوری طراحی شده اند. این بیرینگ ها در زمانی که بارگذاری در راستای محور است استفاده می شوند و همچنین به منظور تحمل بار وزن شفت و تجهیزات در شفت های عمودی از این بیرینگ ها استفاده می شود. تراست بیرینگ ها در دو دسته اصلی بلبرینگ و رولبرینگ در دسترس هستند، بال ببرینگ کف گرد در زمان هایی که بارگذاری محوری کم است استفاده می شود و در بارهای محوری که بال بیرینگ کف گرد ساچمه ای قادر به تحمل آن نباشد از رولر بیرینگ کف گرد (استوانه ای) استفاده می شود.

در صورت وجود بارگذاری شعاعی محدود می توان از بلبرینگ کف گرد تماس زاویه ای و یا رولبرینگ کف گرد مخروطی استفاده نمود. هم چنین در زمان هایی که بارگذاری سنگین است و انحرافات زاویه ای وجود دارد (بعنوان مثال ستون گردان جرثقیل، ماشین آلات سنگین راهسازی، گیربکس ها و ماشین های تراش عمود محور ) بیرینگ کف گرد پیشنهادی از نوع کروی (Spherical Roller Thrust Bearing) می باشد.

در مواردی هم که بارگذاری سنگین است اما راستای محور فضای کمی دارد از بیرینگ های کف گرد سوزنی استفاده می شود که به نسبت فضای اشغالی بار محوری زیادی تحمل می کنند.

اجزای بیرینگ های کف گرد قابل جدا شدن هستند و در هنگام جا زدن، کنس ها و قفسه ساچمه ها جداگانه مونتاژ می شوند.

ویژگی های بیرینگ کف گرد

بیرینگ های کف گرد به پنج نوع کلی تقسیم بندی می شوند :

– بلبرینگ کف گرد (ظرفیت تحمل سرعت های بالا و بار کم)

– رولبرینگ کف گرد استوانه ای (کاربری سنگین و تحمل بار محوری زیاد)

– رولبرینگ کف گرد سوزنی (کاربری سنگین در فضاهای محدود)

– رولبرینگ کف گرد مخروطی (تحمل بارهای سنگین شعاعی و محوری و تحمل ناهمراستایی های محور)

– رولبرینگ کف گرد کروی  (تحمل بارهای بسیار سنگین شعاعی و محوری و تحمل ناهمراستایی های محور)

برخی از ویژگی های بیرینگ های کف گرد:

1-تحمل بارهای محوری بسیار زیاد در مقایسه با بار شعاعی

2- استفاده در محورهای عمودی

3- تامین بیرینگ های کف گرد در انواع مختلف برای کاربردهای متنوع

برخی از معایب:

1- ظرفیت تحمل کمتر بارهای شعاعی در مقایسه با بارهای محوری

2-  ظرفیت تحمل سرعت پایین تر

برخی از کاربردها:

کاربری های خاص صنعتی، تحمل نیروی وزن در شفت های عمودی و بارگذاری محوری، چرخدنده ها و گیربکس های عمودی، محور ماشین های ابزار، ماشین آلات نورد و صنعت فولاد، کاربری خاص در صنایع دریایی

از طریق فرم ثبت سفارش به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید و یا با ما در تماس باشید

(کاهش ریسک های فنی و هزینه های خرید با استعلام قیمت آنلاین و خرید بیرینگ کف گرد از گروه بورس صنعت)

معرفی بیرینگ کف گرد (تراست بیرینگ) توسط SKF

SKF thrust ball bearings are manufactured as single direction or double direction thrust ball bearings. They are designed to accommodate axial loads only and must not be subjected to any radial load.

In addition to the bearings presented in this section, SKF supplies thrust ball bearings for special application requirements. This assortment includes bearings with Solid Oil and NoWear coated bearings.

ترجمه

یاتاقان های محوری ساچمه ای SKF به صورت یاتاقان های  تک جهته یا دو جهته ساخته می شوند. آنها فقط برای تحمل بارهای محوری طراحی شده اند و نباید تحت هیچگونه بار شعاعی قرار بگیرند.

SKF علاوه بر یاتاقان های کف گرد ارائه شده اصلی، یاتاقان های محوری برای نیازهای خاص را نیز تهیه می کند. این یاتاقان های خاص شامل یاتاقانهایی با روکش ضد سایش و روانکار های مخصوص است.

X