رولبرینگ استوانه ای | Cylindrical Roller Bearing

یکی دیگر از بیرینگ های متداول در صنعت رولبرینگ های استوانه ای هستند. در این بیرینگ ها به جای ساچمه از عناصر غلتان استوانه ای (رولر) استفاده است و با توجه به سطح تماس بیشتر، این بیرینگ ها ظرفیت تحمل بار شعاعی بیشتری نسبت به بیرینگ های شیار عمیق دارند. در نبود بارهای محوری و مواردی که بار شعاعی زیاد باشد رولبرینگ استوانه ای اولین انتخاب است.

رولرها در این بیرینگ ها به صورت استوانه توپر هستند بنابراین دیگر نمی توان به آنها بلبرینگ یا بال بیرینگ (بال به معنای توپ یا ساچمه) گفت. این بیرینگ ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. کنس های داخلی و خارجی در قسمت های تماس با رولرها صاف و بدون هلال است تا مسیری روان برای حرکت رولرها فراهم شود. در رولبرینگ های استوانه ای سطح تماس از نقطه به خط تبدیل می شود که به منظور بالابر بردن ظرفیت بارپذیری می توان رولبرینگی با پهنای بیشتر انتخاب نمود که البته این موضوع خود باعث افزایش سطح تماس رولرها و بالا رفتن حرارت ناشی از اصطکاک  و سر و صدا نیز می شود.

چهار طرح اصلی N – NJ – NU – NUP طرح های متداول رولبرینگ های استوانه ای هستند. که هر یک مدل خاصی از شناوری بیرینگ را برای دستگاه فراهم می کنند. بعنوان مثال کنس خارجی رولبرینگ مدل N Design از دو طرف کاملا شناور است و می تواند در راستای محور جا به جا شود. بیرینگ با طراحی NJ شناوری را تنها در یک جهت فراهم می کند، کنس داخلی رولبرینگ مدل NU Design  نیز از دو طرف آزاد و شناور است. مدل NUP  نیز یک بیرینگ کاملا مقید است و در این طرح اجازه جا به جایی به کنس های بیرینگ در راستای طولی داده نمی شود. لازم به ذکر است در مواردی که خیز یا انسباط طولی شفت (ناشی از تغییر درجه حرارت) وجود دارد استفاده از طرح های شناور متداول تر است و انتخاب یک بیرینگ مقید در چنین مواردی می تواند مشکل آفرین باشد.

ویژگی های رولبرینگ استوانه ای

برخی از ویژگی های رولبرینگ استوانه ای:

1-تحمل بارهای شعاعی زیاد

2- کارکرد در سرعت های کاری متوسط

3-  جبران انبساط حرارتی شفت در برخی طرح های این سری از بیرینگ (Unlocated Bearing)

4- امکان استفاده از رولر بیرینگ های استوانه ای دو ردیفه به منظور بالا بردن ظرفیت تحمل بار رولر بیرینگ

برخی از معایب:

1- ظرفیت تحمل کمتر بارهای محوری در مقایسه با بارهای شعاعی

2- افزایش حرارات و صدای بیشتر بیرینگ

3-  عدم توانایی تحمل ناهمراستایی ناشی از مونتاژ و عملکرد دستگاه

برخی از کاربردها:

کاربری عمومی صنعتی، متداول ترین بیرینگ برای دورهای متوسط و بارهای شعاعی سنگین

کاربری خاص برای تحمل بارهای سنگین گیربکس های صنعتی، توربین های بعدی، تجهیزات معدن و سایر صنایع

از طریق فرم ثبت سفارش به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید و یا با ما در تماس باشید

(کاهش ریسک های فنی و هزینه های خرید با استعلام قیمت آنلاین و خرید رولبرینگ استوانه ای از گروه بورس صنعت)

معرفی بیرینگ استوانه ای توسط SKF

SKF Cylindrical roller bearings are available in a wide range of designs, series, variants and sizes. The main design differences are the number of roller rows and the inner/outer ring flanges as well as cage designs and materials.

The bearings can meet the challenges of applications faced with heavy radial loads and high speeds. Accommodating axial displacement (except for bearings with flanges on both the inner and outer rings), they offer high stiffness, low friction and long service life.

Cylindrical roller bearings are also available in sealed or split designs. In sealed bearings, the rollers are protected from contaminants, water and dust, while providing lubricant retention and contaminant exclusion. This provides lower friction and longer service life. Split bearings are intended primarily for bearing arrangements which are difficult to access, such as crank shafts, where they simplify maintenance and replacements.

ترجمه

یاتاقان های استوانه ای SKF در طیف گسترده ای از طرح ها، سری ها، انواع و اندازه ها موجود است. تفاوت اصلی این مدل ها در تعداد ردیف های بیرینگ، طراحی کنس داخلی / بیرونی و همچنین طرح قفسه و متریال بیرینگ است.

بیرینگ های استوانه ای در مواردی که بار شعاعی و سرعت زیاد است به کار می روند. این بیرینگ ها خود را با جا به جایی محوری (به غیر از یاتاقان هایی که کنس داخلی و بیرونی آن ها مقید است) تطبیق می دهند، همچنین رولبرینگ های استوانه ای سختی بالا ، اصطکاک کم و عمر طولانی را دارند.

یاتاقان استوانه ای در طرح های آب بندی شده (کاسه نمد دار) و یا طرح های دو تکه موجود هستند. در یاتاقانهای آب بندی شده ، رولرها در برابر آلودگی ها، آب و گرد و غبار محافظت می شوند،هم چنین باعث نگهداری روان کننده ها (فاقد نشتی گریس) و حذف آلاینده ها می شوند. این موضوع باعث اصطکاک کمتر و طول عمر بیشتر بیرینگ می شود. یاتاقان های دو تکه نیز برای آرایش های ببرینگ که دسترسی به آنها دشوار است مانند شافت های میل لنگ در نظر گرفته می شوند که استفاده از آن ها تعمیر و نگهداری و تعویض را ساده تر می کند.

X