هونینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

هونینگ یک فرآیند پرداخت کاری کنترل شده با سرعت کم می باشد که در آن ماده به وسیله عمل برشی یک ابزار هونینگ ساینده برداشته می شود.

در هونینگ حرکت همزمان دورانی و رفت و برگشتی ابزار باعث ایجاد الگوی منظم هاشور متقاطع روی سطح می شود. برای بعضی کاربردها مانند داخل تراشی سیلندرها، زاویه بین خطوط متقاطع مهم بوده و باید در حد چند درجه باشد.

به دلیل اینکه هونینگ عملیاتی با سرعت پایین می باشد، فلز بدون افزایش دما برداشته شده و بنابراین هیچ آسیب سطحی به وسیله حرارت ایجاد نمی شود.

علاوه بر برداشت ماده، هونینگ، باعث اصلاح خطاهای ایجاد شده توسط عملیات ماشینکاری قبلی می شود، این خطاها عبارت اند از:

  • خطاهای هندسی مانند خارج از گردی، موج دار بودن، مخروطی بودن، لنگی 
  • خطاهای ابعادی
  • خطاهای سطحی (زبری سطح، غیر یکنواختی)

هونینگ همه این خطاها را با برداشت حداقل ماده اصلاح می کند اما این فرآیند نمی تواند خطاها موقعیت سوراخ و یا عدم تعامد را از بین ببرد.

بیشترین کاربرد هونینگ در پرداخت کاری سوراخ های استوانه ای داخلی می باشد. اگرچه تعدادی از سطوح خارجی هم می توانند تحت عملیات هونینگ قرار بگیرند.

با توجه به حرکت روان مندریل هونینگ، سنگ های هونینگ قادر به اعمال فشار برابر بر روی همه جهات سوراخ بدون در نظر گرفتن ارتعاشات ماشین می باشد و بنابراین سوراخ های تولیدی ناشی از این فرآیند مستقیم و کاملا استوانه می باشند.

زمانیکه ابزار در داخل سوراخ رفت و برگشت می کند، فشار و نفوذ دانه های ساینده در برآمدگی ها بیشتر است و در نتیجه موج دار بودن سطح از بین رفته و باعث مستقیم و گرد شدن سوراخ می گردد. بعد از برداشتن برآمدگی های بزرگ یا همان زبری های سطح هر قسمت سوراخ به مقدار برابری دچار سایش می شود.

لازم به ذکر است در فرآیند هونینگ محور سوراخ معمولا در جهت عمودی قرار می گیرد اما در مورد قطعات با طول زیاد ممکن است محور افقی قرار بگیرد.

 

 

مزایای هونینگ

در این فرآیند براده برداری سریع و با حداقل حرارت و اعوجاج انجام می شود.

هونینگ سوراخ های گرد و مستقیم را با اصلاح فرآیند های قبل تولید می کند.

به وسیله این فرآیند دقت و کیفیت سطح بالا بدست می آید.

 

منبع مقاله: کتاب ماشین ابزارها و فرآیند های تولیدی

جهت دریافت مشاوره و خرید ابزار آلات هونینگ همین حالا با ما تماس بگیرید..تعریف هونینگ از زبان برندهای معتبر جهانی (این قسمت از مقالات خارجی ترجمه شده است)

فرآیند هونینگ به‌ منظور کنترل اندازه و پرداخت نهایی داخل سیلندر انجام می شود. پرداخت سیلندر با فشار سنگ های ساینده با مش بندی و عیار مناسب به قطعه کار انجام می شود. سنگ ها تحت فشار قرار گرفته و حرکت چرخشی و رفت و برگشتی دارند. ترکیب چرخش و رفت و برگشت باعث ایجاد یک الگوی هاشور متقاطع در سطح قطعه کار می شود.

هونینگ یکی فرآیندهایی است که برای ایجاد سطح بهتر و دقیق تر قطعه مورد استفاده قرار می گیرد. هونینگ یک فرآیند پالیش زنی یا پرداخت است که برای پالیش زنی سیلندر با استفاده از یک سنگ ساینده استفاده می شود.در این فرآیند از یک ماندریل پوشیده شده با سنگ ساینده مانند اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، الماس و غیره استفاده می شود. این ماندریل یک حرکت چرخشی و رفت و برگشتی ترکیبی برای باربرداری در طول قطعه کار دارد. ابزار در محور خود می چرخد ​​و در سیلندر به صورت رفت و برگشتی بالا پایین می رود ​​تا تمام طول قطعه کار را پوشش دهد. به طور کلی سنگ زنی به عنوان فرآیند نهایی پس از سوراخ کاری یا بورینگ در نظر گرفته می شود.


هونینگ را می توان به عنوان یک فرآیند ماشینکاری در نظر گرفت زیرا شامل برداشت فلز به شکل پلیسه است. سنگ هایی که بر روی ماندریل نصب می شوند امروزه از CBN یا دیاموند هستند. هونینگ برای پرداخت سوراخ شاتون و سیلندر موتور مناسب است و گاهی اوقات برای پرداخت چرخ دنده نیز استفاده می شود و به طور کلی برای پرداخت کاری انواع سیلندر می توان از آن استفاده نمود.
لازم به ذکر است در فرآیند هونینگ، قطر ماندریل تقریباً برابر با قطر داخلی قطعه کار است.


دقت پرداخت کاری به پارامترهای مختلف بستگی دارد که در زیر توضیح داده شده است.
سرعت برادره برداری ابزار:
اگر سرعت ابزار افزایش یابد،به تبع آن سرعت براده برداری افزایش پیدا کرده و زبری سطح کاهش می یابد.
زمان هونینگ:
اگر زمان هونینگ را افزایش دهیم زبری سطح تا حدودی کاهش داده شده اما سپس زیاد می شود. بنابراین زمان هونینگ باید بهینه انتخاب شود.


فشار سنگ هونینگ:

فشار سنگ هونینگ نیز باید به گونه ای انتخاب شود که حداقل زبری با بالاترین سرعت برداره برداری بدست آید.
طول کورس:
طول کورس هونینگ باید به اندازه ای باشد که بتواند کل طول کل سیلندر را پوشش دهد.
انواع هونینگ:
هونینگ را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد.
صوت دستی:
در این نوع سنگ زنی، ابزار را می توان به یک دریل متصل نمود و به صورت دستی پرداخت کاری نمود. ​​

 

هونینگ ماشینی:
فرآیند سنگ‌زنی است که در آن حرکت دورانی و رفت و برگشت ابزار توسط دستگاه انجام می شود و دخالت دست کمتری وجود دارد. با توجه به نوع ماشین این فرآیند را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد:

  1. هونینگ عمودی
  2. هونینگ افقی

مزایای استفاده از ماشین هونینگ:
سرعت و دقت بسیار بالای این روش.
می توان از آن برای سیلندر ها با ابعاد مختلف استفاده کرد.
هر متریال را می توان بدون توجه به سختی آن پرداخت کاری نمود.

در این مقاله به طور مختصر به فرآیند سنگ زنی، انواع هونینگ، پارامترهای فرآیند و مزایای آن اشاره شد. اگر سوالی در رابطه با این مقاله دارید، از طریق کامنت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X